Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet ellenében döntött a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság a Prompt Pharma által kifogásolt, 2013. szeptember 30-án kelt határozata ügyében.
Mint arról már korábban az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) már tájékoztatta a közvéleményt, a gyógyszerellátási lánc biztonságosságának fenntartása érdekében 2013. szeptember 30-án kelt határozatával a gyógyszer-nagykereskedelemmel foglalkozó Prompt Pharma Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.-t a lehető legsúlyosabb szankcióval sújtotta. Visszavonta a cég gyógyszer-nagykereskedelmi engedélyét és ötszázmillió forint összegű pénzbírság kiszabásáról határozott.
A gyógyszerészeti államigazgatási szerv a cégnél végzett hatósági ellenőrzés során számos szabálytalanságot tárt fel, a vizsgálat bebizonyította, hogy a Prompt Pharma nagy mennyiségű és értékű rákgyógyszert szerzett be ellenőrizetlen forrásból, majd a gyógyszereket a legális gyógyszerellátási lánc csatornáin keresztül külföldi uniós országba értékesítette. Ezeket a gyógyszertételeket a magyar gyógyszerészeti államigazgatási szerv más jelzések alapján kivonta a forgalomból, és értesítette a külföldi illetékes hatóságokat is.
Az OGYÉI határozata ellen a Prompt Pharma keresetet nyújtott be a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bírósághoz. A mai nap folyamán, 2015. június 8-án a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság – eljárásjogi szabálysértésre hivatkozással – hatályon kívül helyezte a gyógyszerészeti államigazgatási szerv 2013. szeptember 30-án kelt határozatát.
Az ítélet kapcsán az OGYÉI főigazgatója, dr. Pozsgay Csilla elmondta, hogy az ügyben az OGYÉI a tényállást teljes mértékben feltárta, az alkalmazott szankció súlyával kapcsolatban a bíróság az ítélet kihirdetésekor nem fogalmazott meg ellenvéleményt. Ennek megfelelően a megismételt eljárásban az intézet a már a korábbi eljárásában beszerzett és rendelkezésére álló bizonyítékok felhasználásával fogja ismételt határozatát meghozni. A gyógyszerészeti államigazgatási szerv hatáskörébe tartoznak a gyógyszer-felügyeleti, valamint a gyógyszerellátással kapcsolatos hatósági feladatok, így különösen a lakossági ellátási láncba kerülő gyógyszerek hatósági ellenőrzése. A társadalomnak – mind a hazai, mind a külföldi betegek szempontjából – kiemelkedő érdeke fűződik ahhoz, hogy a gyógyszer-nagykereskedelem eredményeként, a lakossági gyógyszerellátón keresztül a gyógyszertárakhoz és azokon keresztül a lakossághoz kizárólag megbízható és ellenőrzött forrásból származó, az egészségre veszélyt nem jelentő gyógyszerek jussanak el. A gyógyszert vásárlók egészségének megóvása jelentős, kiemelten védendő társadalmi érdek, az OGYÉI pedig a múltban és a jövőben is mindent megtesz ezért – hangsúlyozta az intézet főigazgatója.
Az OGYÉI álláspontja alapján a korábban kiszabott bírság mértéke arányban áll az elkövetett jogsértés súlyával, hiszen a gyógyszer-nagykereskedelemmel foglalkozó cég egy különösen kiszolgáltatott betegcsoport sérelmére, adott esetben életmentő készítmények körében követte el a cselekményt.
Az ítélet kézhezvételét követően dönt az OGYÉI a további lépésekről és a Kúriához fordul jogorvoslatért.
Az OGYÉI az ítélet kézhezvételéig az üggyel kapcsolatban nem nyilatkozik.